Cítite sa unavení a neviete prečo? Trápi vás srdcová slabosť, nepravidelný pulz alebo časté výpadky pamäti?

Možno vášmu telu chýba koenzým Q10, známy tiež ako „vitamín Q“.

Nositeľ Nobelovej ceny, britský biochemik Peter Mitchell, ktorý skúmal mechanizmus účinku koenzýmu Q10, by ho určite odporučil ľuďom stredného veku. Ak by som si mohla vybrať len jeden doplnok pre zvýšenie vitality, bol by to práve KOENZÝM Q10. Prečo? Pretože dodáva bunkám energiu, ktorú vekom strácame, podporuje činnosť srdca, zlepšuje regeneráciu a pomáha predchádzať predčasnému starnutiu – skrátka je to prírodný životabudič!

V mladosti máme koenzýmu Q10 dostatok. Jeho produkcia v tele sa však po 30. roku začína prirodzene znižovať.

V štyridsiatke už naše telo disponuje asi o 30 % menej tohto dôležitého antioxidantu, čo vysvetľuje pokles energie, zhoršenú výkonnosť a pomalšiu schopnosť regenerácie. Niektoré z nás tiež môžu zaznamenať pokles sexuálnej aktivity či zvýšenú náchylnosť k depresii, keďže nedosahujeme takú úroveň aktivity, akú by sme si priali.

Faktory ako náročné cvičenie, fajčenie (aktívne aj pasívne), stres, znečistené prostredie a lieky na znižovanie cholesterolu môžu jeho hladinu ešte viac znižovať. Najvyššie koncentrácie koenzýmu Q10 sa nachádzajú v pečeni, srdci, pľúcach, obličkách a reprodukčných orgánoch. Časť tejto látky vytvára aj naša črevná mikroflóra, avšak syntéza koenzýmu Q10 je náročný proces. Ak telu chýba kyselina listová, vitamíny C, B6 a B12, kyselina pantoténová alebo stopové prvky, jeho tvorba sa zablokuje.

Zníženie hladiny koenzýmu Q10 o viac než 25 % sa môže prejaviť nežiaducimi zmenami vo funkcii buniek, srdcovocievnymi problémami a vysokým krvným tlakom. Preto je dôležité pravidelne dopĺňať jeho zásoby. Bohaté zdroje koenzýmu Q10 v strave zahŕňajú vnútornosti (srdce, pečeň, obličky), hovädzie mäso, sójový olej, sardinky, makrely, špenát, arašidy a lieskové orechy. Bežná strava však často neposkytuje dostatočné množstvo, a preto je vhodné siahnuť po kvalitných prírodných doplnkoch výživy.

Odporúčaná denná dávka koenzýmu Q10 na prevenciu je 50 mg, pričom najlepšie je siahnuť po jeho prírodných formách. Diabetici, ľudia užívajúci statíny alebo betablokátory by mali jeho príjem zvýšiť, pretože tieto lieky môžu čiastočne blokovať jeho produkciu v tele.

Koenzým Q10 má okrem podpory srdca a energetického metabolizmu priaznivé účinky aj na zápalové ochorenia zubov, choroby dýchacích ciest, obezitu, chronickú únavu a podporuje plodnosť u mužov aj žien. Navyše, jeho silné antioxidačné vlastnosti pomáhajú pri prevencii onkologických ochorení a sú prínosné aj pri pozitívnej diagnóze.

Ak hľadáte spoľahlivý zdroj, náš Forever CardioHealth s koenzýmom Q10 obsahuje až 80 mg tejto zázračnej látky v jednej dávke, pričom balenie ponúka 30 dávok. Ide o jeden z najsilnejších prírodných životabudičov, ktorý si môžete dopriať pre svoje zdravie a vitalitu.